ԱՐՄԵՆԱԿ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆ. ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԺԵՔՆԵՐԻ<br /> ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԱՄԱՀՈՒՆՉ Է ԵՐԿՐԻ ՆԵՐԿԱ ՎԻՃԱԿԻՆ<br />
ԱՐՄԵՆԱԿ ԽԱՉԱՏՐՅԱՆ. ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ԱՐԺԵՔՆԵՐԻ
ՊԱՀՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԱՄԱՀՈՒՆՉ Է ԵՐԿՐԻ ՆԵՐԿԱ ՎԻՃԱԿԻՆ
• 04-02-2008 17:00:00   | Հայաստան  |  Մշակույթ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Հայաստանում մշակութային արժեքների պահպանության վիճակը համահունչ է երկրի ներկա վիճակին: Այսպես բնութագրեց իր պատասխանատվության ոլորտը ՀՀ մշակույթի նախարարության մշակութային արժեքների պահպանության գործակալության պետի տեղակալ Արմենակ Խաչատրյանը փետրվարի 4-ին «Ուրբաթ» ակումբում: Նրա խոսքերով, մշակութային արժեքների պահպանության խնդիրները «պահպանողական» բնույթ ունեն: «Տարիներ շարունակ այդ ոլորտի մասնագետները, որոնք նվիրյալներ են, փորձել են հնարավորինս ապահովել երկրից ժամանակավոր արտահանվող յուրաքանչյուր արժեքավոր նմուշի վերադարձը»: Ներկայումս Հայաստանի պետական 67 պահոցներում պահպանվում են 6 մլն շարժական մշակութային արժեքներ` նկարներ, քանդակներ, կիրառական արվեստի նմուշներ, լուսանկարներ, գրքեր եւ այլն: Խաչատրյանի գնահատմամբ, 2004 թվականին ընդունված «Մշակութային արժեքների արտահանման եւ ներմուծման մասին» ՀՀ օրենքը 1994 թ. համեմատ շատ ազատականցված է: Նախկին օրենքը շատ կոշտ էր, ուներ բազում թերություններ, «խոչընդոտում էր քաղաքացիների գործողություններին»: Ներկայումս անհատ քաղաքցիները կարող են երկրից դուրս տանել իրենց պատկանող մինչեւ 50 տարվա հնության ցանկացած արժեք, եթե այն ստորագրված է հեղինակի կողմից: Ա.Խաչատրյանը այս ոլորտում առկա ամենակարեւոր խնդիրը համարեց փորձագետների եւ փորձագիտական լաբորատորիաների պակասը: «Ներկայումս փորձագիտական քննությունը կատարվում է միայն վիզուալ զննման եղանակով»,- ընդգծեց նա: Ա.Խաչատրյանը հայտնեց, որ իր պաշտոնավարման տարիներին չի գրանցվել դեպք երբ ժամանակավորապես արտահանված մշակութային արժեքները չվերադարձվեն: Նա տեղեկացրեց, որ Հայաստանից չի կարելի արտահանել 19 շարժական ցուցանմուշ, որոնք ընդգրկված են հատուկ պահպանվող ցուցանմուշների ցանկում. դրանցից 3-ը գտնվում են Հայաստանի պատմության թանգարանում եւ 16` Մատենադրանում:

АРМЕНАК ХАЧАТРЯН: ОХРАНА КУЛЬТУРНЫХ ЦЕННОСТЕЙ В АРМЕНИИ<br /> СООТВЕТСВУЕТ НЫНЕШНЕМУ СОСТОЯНИЮ СТРАНЫ<br />
АРМЕНАК ХАЧАТРЯН: ОХРАНА КУЛЬТУРНЫХ ЦЕННОСТЕЙ В АРМЕНИИ
СООТВЕТСВУЕТ НЫНЕШНЕМУ СОСТОЯНИЮ СТРАНЫ
• 04-02-2008 17:00:00   | Армения  |  Культура
ЕРЕВАН, 4 ФЕВРАЛЯ, НОЯН ТАПАН.Состояние охраны культурных ценностей в Армении соответствует нынешнему состоянию страны. Так охарактеризовал сферу своей ответственности заместитель нчальника Агентства по охране культурных ценностей Министервтса культуры РА Арменак Хачатрян 4 февраля в клубе "Урбат" ("Пятница"). По его словам, проблемы охраны культурных ценностей носят "консервативный" характер."На протяжении долгих лет преданные специалисты этой сферы пытались по возможности обеспечить возврат каждого ценного экземпляра, временно вывозимого из страны". В настоящее время в 67 государственных хранилищах Армении хранится 6 млн мобильных культурных ценностей - картин, скульптур, образцов прикладного искусства, фотографий, книг и др. По оценке А.Хачатряна, принятый в 2004 году закон РА "О вывозе и ввозе культурных ценностей" очень либерализирован по сравнению с принятым в 1994 году законом РА. Прежний закон был очень жестким, имел множество недостатков, "препятствовал действиям граждан". В настоящее время частные лица могут вывозить из страны любую ценность сроком древности до 50 лет, если она подписана автором. Самой важной проблемой в этой сфере А.Хачатрян посчитал недостаток в экспертах и экспертных лабораториях. "В настоящее время экспертиза проводится только методом визуального обследования", - подчеркнул он. Арменак Хачатрян сообщил, что в годы его пребывания на должности не зарегистрировано ни одного случая, когда временно вывезенные культурные ценности не возвращались. Он сообщил, что из Армении нельзя вывозить 19 мобильных экспонатов, которые включены в специальный список: 3 из них находятся в Музее истории Армении и 16 - в Матенадаране.