ՎԱԽՃԱՆՎԵԼ Է «ՇՈՒՇԻ» ՀԱՏՈՒԿ ԳՈՒՄԱՐՏԱԿԻ ՆԱԽԿԻՆ ՀՐԱՄԱՆԱՏԱՐ,<br /> ՆԵՐԿԱՅՈՒՄՍ ՊԱՏԻԺԸ ԿՐՈՂ ԺԻՐԱՅՐ ՍԵՖԻԼՅԱՆԻ ՄԱՅՐԸ<br />
ՎԱԽՃԱՆՎԵԼ Է «ՇՈՒՇԻ» ՀԱՏՈՒԿ ԳՈՒՄԱՐՏԱԿԻ ՆԱԽԿԻՆ ՀՐԱՄԱՆԱՏԱՐ,
ՆԵՐԿԱՅՈՒՄՍ ՊԱՏԻԺԸ ԿՐՈՂ ԺԻՐԱՅՐ ՍԵՖԻԼՅԱՆԻ ՄԱՅՐԸ
• 12-11-2007 17:10:00   | Հայաստան  |  Հասարակություն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Բեյրութում 71 տարեկան հասակում վախճանվել է Սիմա Տասկալյանը` «Ի պաշտպանություն ազատագրված տարածքների» հասարակական նախաձեռնության համակարգող, «Շուշի» հատուկ գումարտակի նախկին հրամանատար, փոխգնդապետ Ժիրայր Սեֆիլյանի մայրը: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեցին «Ի պաշտպանություն ազատագրված տարածքների» կազմակերպության գրասենյակից, Ս.Տասկալյանը վերջին ժամանակներս ծանր հիվանդ էր: Հիշեցնենք, որ 2006թ. դեկտեմբերի 10-ին Ժ.Սեֆիլյանը, ինչպես նաեւ ղարաբաղյան պատերազմի մեկ այլ մասնակից` «Հայրենիք եւ պատիվ» կուսակցության քաղաքական խորհրդի անդամ Վ.Մալխասյանը, ձերբակալվել էին: ՀՀ ԱԱՆ Քննչական վարչությունը նրանց դեմ քրեական գործ էր հարուցել ՀՀ ՔՕ 301-րդ հոդվածի (ՀՀ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելու հրապարակային կոչեր) եւ ՀՀ ՔՕ 235-րդ հոդվածի առաջին կետի (անօրինական զենք պահել) հատկանիշներով: Հետագայում, դատաքննության արդյունքում Ժ.Սեֆիլյանից հանվեց 301-րդ հոդվածով առաջադրված մեղադրանքը: Ըստ ընթացիկ տարվա հուլիսին «Կենտրոն-Նորք-Մարաշ» համայնքների առաջին ատյանի դատարանի կայացրած վճռի, Ժ.Սեֆիլյանը դատապարտվեց մեկուկես տարվա ազատազրկման, իսկ Վ.Մալխասյանը` երկու տարվա ազատազրկման:

СКОНЧАЛАСЬ МАТЬ ОТБЫВАЮЩЕГО НАКАЗАНИЕ БЫВШЕГО КОМАНДИРА<br /> СПЕЦИАЛЬНОГО БАТАЛЬОНА "ШУШИ" ЖИРАЙРА СЕФИЛЯНА<br /> " />
СКОНЧАЛАСЬ МАТЬ ОТБЫВАЮЩЕГО НАКАЗАНИЕ БЫВШЕГО КОМАНДИРА
СПЕЦИАЛЬНОГО БАТАЛЬОНА "ШУШИ" ЖИРАЙРА СЕФИЛЯНА
• 12-11-2007 17:10:00   | Армения  |  Общество
ЕРЕВАН, 12 НОЯБРЯ, НОЯН ТАПАН. В Бейруте в возрасте 71 года скончалась Сима Таскалян - мать координатора общественной инициативы "В защиту освобожденных территорий", бывшего командира специального батальона "Шуши", подполковника Жирайра Сефиляна. Как сообщили корреспонденту "НОЯН ТАПАН" из офиса организации "В защиту освобожденных территорий", С.Таскалян в последнее время тяжело болела. Напомним, что Ж.Сефилян, также как и другой участник карабахской войны - член политсовета партии "Родина и честь" В.Малхасян, были арестованы 10 декабря 2006г. Следственное управление СНБ РА возбудило против них уголовное дело по признакам 301-ой статьи УК РА (публичные призывы по насильственному свержению конституционного порядка РА) и пункта первого статьи 235 УК РА (незаконное хранение оружия). В дальнейшем, в результате судебного разбирательства с Ж.Сефиляна обвинение, предъявленное по статье 301-ой, было снято. По приговору суда первой инстанции общин "Центр - Норк Мараш", вынесенному в июле текущего года, Ж.Сефилян был осужден на полтора года лишения свободы, а В.Малхасян - на два года лишения свободы.