Գագիկ Ծառուկյանը կենդանիների բոլոր փաստաթղթերը ունեցել է, ամեն ինչ եղել է օրենքի և իրավունքի շրջանակում. Իվետա Տոնոյանը՝ առգրավված կենդանիների մասին
07-07-2026 13:44 Հայաստան Իրավունք, օրենք, հասարակություն
tert.am. Ցանկացած մարդ ունի նախասիրություն, և օրենքով սահմանված կարգով որևէ մեկին արգելված չէ թույլատրելի վայրերում և պայմաններում իրականացնել որսը: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցի ընթացքում ասել է ԲՀԿ մամլո խոսնակ Իվետա Տոնոյանը՝ անդրադառնալով երեկ Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատնից ագռավված կենդանիների թեմային:
«Հայաստանում լավագույն պայմաններն են ապահովված եղել այն կենդանիների համար, որոնք այդ վայրում պահվել են, կադրերում էլ երևում է, պահման վայրն ու պայմանները լիովին համապատասխանել են նորմերին:
Նա ունեցել է բոլոր թույլտվությունները, մի քանի տարի առաջ էլ, երբ Գագիկ Ծառուկյանը փոքրիկ առյուծի նվիրատվություն էր անում Երևանի կենդանաբանական այգուն, դա երկարատև թղթաբանական գործընթաց էր: Կարծում եմ, որ այստեղ ընդամենը գործ ունենք սիմվոլիկայի շատ մեծ սիրահար անձի անձնական վերաբերմունքի հետ»,- նշել է Տոնոյանը:

Гагик Царукян имел все документы на животных, все было в рамках закона и правопорядка, - Ивета Тоноян о конфискованных животных.
07-07-2026 13:44 Армения Իրավունք, օրենք, հասարակություն
tert.am. Каждый человек имеет свои предпочтения, и в соответствии с установленным законом никому не запрещено осуществлять охоту в разрешенных местах и условиях. Об этом в ходе беседы с журналистами заявила пресс-секретарь БГК Ивета Тоноян, комментируя тему о животных, которые были вывезены из особняка Гагика Царукяна:
«В Армении были созданы лучшие условия для тех животных, которые содержались в этом месте, на кадрах также видно, что место содержания и условия полностью соответствовали нормам.»
«У него были все разрешения, несколько лет назад, когда Гагик Царукян дарил маленького льва Ереванскому зоопарку, это был длительный бюрократический процесс. Думаю, что здесь мы имеем дело лишь с личным отношением человека, который очень любит символику»,- отметила Тоноян: