Դատախազությունը Սևանա լճի ափամերձ՝ 3000 քմ մակերեսով հողամասի կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու վերաբերյալ միջնորդագիր է ներկայացրել
07-07-2026 16:30 Հայաստան Իրավունք
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը միջնորդագիր է ներկայացրել «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի (այսուհետ՝ ՊՈԱԿ) տնօրենին և Շրջակա միջավայրի նախարարության գլխավոր քարտուղարին՝ 2005 թվականի հունիսի 1-ին ՊՈԱԿ-ի և «Սեդրակյան Հուսիկ և ընկերներ» ՍՊԸ-ի միջև կնքված՝ Սևանա լճի ափամերձ՝ 3000 քմ մակերեսով հողամասի կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ: Այդ մասին հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է ՊՈԱԿ-ի և ՍՊԸ-ի միջև կնքված կառուցապատման պայմանագիրը և վերաբերելի փաստաթղթերը: Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ վարձակալության պայմանագրի գործողության ժամկետը սահմանված է եղել մինչև 2011 թվականի մարտի 12-ը, սակայն, ըստ Կադաստրի կոմիտեի կողմից տրված տեղեկանքի, պայմանագրից ծագող կառուցապատման իրավունքի դադարեցման վերաբերյալ տվյալներ առկա չեն:
Վերոշարադրյալի հիման վրա, ինչպես նաև հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ պայմանագրի համաձայն՝ պայմանագրով սահմանված ժամկետի ավարտից հետո, առանց սեփականատիրոջը նախօրոք ծանուցելու, հողամասի տիրապետումն ու օգտագործումը կառուցապատողի կողմից չդադարեցնելը հիմք չէ պայմանագրի նորոգման կամ ժամկետի երկարաձգման համար՝ ՊՈԱԿ-ին միջնորդագիր է հասցեագրվել՝ կառուցապատման իրավունքի պետական գրանցումը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:

Прокуратура подала ходатайство о прекращении права на застройку земельного участка площадью 3000 кв. м, расположенного на берегу озера Севан.
07-07-2026 16:30 Армения Право
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры представило ходатайство директору Государственного учреждения «Национальный парк «Севан» (в дальнейшем – ГУ) и главному секретарю Министерства окружающей среды о принятии мер по прекращению права на застройку земельного участка площадью 3000 кв. м, расположенного на берегу озера Севан, заключенного между ГУ и ООО «Седракян Хусик и партнеры» 1 июня 2005 года. Об этом сообщает Генеральная прокуратура РА.
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры, в рамках полномочий по подаче иска о защите государственных (муниципальных) интересов, изучило договор о застройке, заключенный между ГУ и ООО, а также относящиеся документы. В результате исследования выяснилось, что срок действия договора аренды был установлен до 12 марта 2011 года, однако, согласно информации, предоставленной Комитетом по кадастру, данных о прекращении права на застройку, вытекающего из договора, не имеется.
На основании вышеизложенного, а также учитывая тот факт, что согласно договору, по истечении срока, установленного договором, без предварительного уведомления собственника, непрекращение владения и использования земельного участка застройщиком не является основанием для продления или обновления договора, ГУ было адресовано ходатайство о принятии мер по прекращению государственной регистрации права на застройку.