Դատախազությունը Սևանա լճի ափամերձ՝ 3000 քմ մակերեսով հողամասի կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու վերաբերյալ միջնորդագիր է ներկայացրել
07-07-2026 16:30 Հայաստան Իրավունք
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը միջնորդագիր է ներկայացրել «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի (այսուհետ՝ ՊՈԱԿ) տնօրենին և Շրջակա միջավայրի նախարարության գլխավոր քարտուղարին՝ 2005 թվականի հունիսի 1-ին ՊՈԱԿ-ի և «Սեդրակյան Հուսիկ և ընկերներ» ՍՊԸ-ի միջև կնքված՝ Սևանա լճի ափամերձ՝ 3000 քմ մակերեսով հողամասի կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ: Այդ մասին հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից:
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է ՊՈԱԿ-ի և ՍՊԸ-ի միջև կնքված կառուցապատման պայմանագիրը և վերաբերելի փաստաթղթերը: Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ վարձակալության պայմանագրի գործողության ժամկետը սահմանված է եղել մինչև 2011 թվականի մարտի 12-ը, սակայն, ըստ Կադաստրի կոմիտեի կողմից տրված տեղեկանքի, պայմանագրից ծագող կառուցապատման իրավունքի դադարեցման վերաբերյալ տվյալներ առկա չեն:
Վերոշարադրյալի հիման վրա, ինչպես նաև հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ պայմանագրի համաձայն՝ պայմանագրով սահմանված ժամկետի ավարտից հետո, առանց սեփականատիրոջը նախօրոք ծանուցելու, հողամասի տիրապետումն ու օգտագործումը կառուցապատողի կողմից չդադարեցնելը հիմք չէ պայմանագրի նորոգման կամ ժամկետի երկարաձգման համար՝ ՊՈԱԿ-ին միջնորդագիր է հասցեագրվել՝ կառուցապատման իրավունքի պետական գրանցումը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:

The Prosecutor's Office has submitted a petition to revoke the construction rights for a 3000 square meter plot of land on the shores of Lake Sevan.
07-07-2026 16:30 Armenia Human Rights
The State Interests Protection Department of the Prosecutor General's Office has submitted a petition to the director of the "Sevan" National Park State Non-Commercial Organization (hereinafter referred to as the SNCO) and the Secretary General of the Ministry of Environment regarding measures to terminate the construction rights for a 3000 square meter plot of land on the shores of Lake Sevan, which was contracted between the SNCO and "Sedrakyan Husik and Partners" LLC on June 1, 2005. This was reported by the Prosecutor General's Office of Armenia.
The State Interests Protection Department of the Prosecutor General's Office, within the framework of its authority to initiate claims for the protection of state (community) interests, has examined the construction contract concluded between the SNCO and the LLC, as well as the relevant documents. The examination revealed that the term of the lease agreement was set to expire on March 12, 2011; however, according to the information provided by the Cadastre Committee, there are no data regarding the termination of the construction rights arising from the contract.
Based on the above, and considering the fact that according to the contract, after the expiration of the term specified in the contract, the failure of the developer to cease possession and use of the plot without prior notification to the owner does not constitute grounds for the renewal or extension of the contract, a petition has been addressed to the SNCO regarding measures to terminate the state registration of the construction rights.