Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարը մեղադրել է Իրանին ԱՄՆ-ի հարձակումների համար
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն հուլիսի 9-ին հայտարարել է, որ Իրանի կողմից հրադադարի համաձայնագրի խախտումն է հանգեցրել ԱՄՆ-ի կողմից նոր հարձակումների։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է France 24-ը։
«Հենց Իրանն էր, որ Օմանի ջրերում նավարկող նավերը թիրախավորելով, խախտեց իր սեփական հանձնառությունները, ինչպես նաև միջազգային իրավունքը»,- հայտարարել է Բարոն:
Նա կարծիք է հայտնել, որ Իրանը խախտել է Միացյալ Նահանգների հետ նախորդ ամիս ձեռք բերված համաձայնագիրը։Բարոն՝ հանգստության կոչ է արել հակամարտող ուժերին՝ ասեռլով․ «Այս տեսակի գործողությունները պետք է անպայման դադարեցվի, որպեսզի այս կարևոր բանակցությունները շարունակվեն հնարավոր լավագույն պայմաններում»։

French Foreign Minister Jean-Noël Baron announced on July 9 that Iran's violation of the ceasefire agreement has led to new attacks by the United States.
According to Armenpress, this was reported by France 24.
"It was Iran that violated its own commitments as well as international law by targeting ships navigating in Omani waters," Baron stated.
He expressed the opinion that Iran has violated the agreement reached with the United States last month. Baron called for calm among the conflicting forces, stating, "Such actions must be stopped in order for these important negotiations to continue under the best possible conditions."