Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարը մեղադրել է Իրանին ԱՄՆ-ի հարձակումների համար
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Նոել Բարոն հուլիսի 9-ին հայտարարել է, որ Իրանի կողմից հրադադարի համաձայնագրի խախտումն է հանգեցրել ԱՄՆ-ի կողմից նոր հարձակումների։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է France 24-ը։
«Հենց Իրանն էր, որ Օմանի ջրերում նավարկող նավերը թիրախավորելով, խախտեց իր սեփական հանձնառությունները, ինչպես նաև միջազգային իրավունքը»,- հայտարարել է Բարոն:
Նա կարծիք է հայտնել, որ Իրանը խախտել է Միացյալ Նահանգների հետ նախորդ ամիս ձեռք բերված համաձայնագիրը։Բարոն՝ հանգստության կոչ է արել հակամարտող ուժերին՝ ասեռլով․ «Այս տեսակի գործողությունները պետք է անպայման դադարեցվի, որպեսզի այս կարևոր բանակցությունները շարունակվեն հնարավոր լավագույն պայմաններում»։

Министр иностранных дел Франции обвинил Иран в атаках на США
Министр иностранных дел Франции Жан-Ноэль Барон 9 июля заявил, что нарушение соглашения о прекращении огня со стороны Ирана привело к новым атакам со стороны США.
«Арменпресс» сообщает, что об этом сообщает France 24.
«Именно Иран, нацеливаясь на суда, которые плавали в водах Омана, нарушил свои собственные обязательства, а также международное право», - заявил Барон:
Он выразил мнение, что Иран нарушил соглашение, достигнутое с Соединенными Штатами в прошлом месяце. Барон призвал конфликтующие стороны к спокойствию, заявив: «Эти виды действий должны быть немедленно прекращены, чтобы эти важные переговоры могли продолжаться в наилучших возможных условиях».