GAIFF Pro-ն ներկայացրել է 2026 թվականի ծրագիրն ու պաշտոնական ընտրանին
«Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի համարտադրության և ֆինանսավորման հարթակը՝ GAIFF Pro Industry-ն, ներկայացրել է 2026 թվականի ծրագիրն ու պաշտոնական ընտրանին՝ մեկտեղելով Արևմտյան Ասիայի և այլ երկրների նոր սերնդի կինոռեժիսորների համարձակ և հեռանկարային նախագծերը։
Այս տարվա GAIFF Pro համարտադրության շուկան, որն իրականացվում է DOCA Georgia-ի հետ համագործակցությամբ, ներառում է 17 ընտրված նախագիծ. դրանցից 12-ը զարգացման փուլում են, իսկ 5-ը՝ post-production (Work-in-Progress) փուլում։ Ծրագրին մասնակցում են կինոգործիչներ և պրոդյուսերներ ավելի քան 14 երկրներից։ Ընտրված նախագծերը ներկայացնում են Հայաստանը, Իրանը, Վրաստանը, Եգիպտոսը, Իրաքը, Եմենը, Թուրքիան, Կատարը և Սաուդյան Արաբիան՝ համարտադրողների մասնակցությամբ Ֆրանսիայից, Բելգիայից, Կանադայից, Միացյալ Թագավորությունից և ԱՄՆ-ից։
GAIFF Pro-ն ներկայացնում է նաև Short Cuts Nest նախաձեռնության արդեն չորրորդ թողարկումը՝ հայկական և սփյուռքահայ կարճամետրաժ ֆիլմերի նախագծերի համար նախատեսված շուկան։ Նախաձեռնության նպատակն է խթանել հայկական կարճամետրաժ կինոյի զարգացումը, բարձրացնել դրա դերը միջազգային կինոարդյունաբերության մեջ և աջակցել նոր կինեմատոգրաֆիական ձայների ձևավորմանը։ Ընտրված թիմերը կմասնակցեն մասնագիտական մենթորական ծրագրի և կներկայացնեն իրենց նախագծերը Kinoket Productions-ի կողմից սահմանված հատուկ Equipment Prize մրցանակի համար։
2026 թվականին GAIFF Pro-ն ստացել է մեծ թվով հայտեր Արևմտյան Ասիայի տարբեր երկրներից։ Ընտրությունը կատարվել է միջազգային փորձառու մասնագետներից կազմված անկախ հանձնաժողովի կողմից։
Այս տարվա միջազգային ժյուրիում ընդգրկված են ոլորտի ճանաչված մասնագետներ՝ Nordisk Film & TV Fond-ի վավերագրական նախագծերի խորհրդատու Օվե Ռիշոյ Յենսենը, DOK Leipzig-ի DOK Industry ծրագրի ղեկավար Նադյա Թենշտեդտը, վենետիկյան կինոփառատոնի բազմակի մրցանակակիր մոնղոլ ռեժիսոր Լխագվադուլամ Պուրև-Օչիրը, Cinephage ընկերության գլխավոր տնօրեն և պրոդյուսեր Վիկտոր Էդեն, մրցանակակիր վավերագրող և Documentary Association Georgia-ի նախագահ Սալոմե Ջաշին, իրանահայ կինոռեժիսոր Անահիտ Աբադը, ֆրանսիացի պրոդյուսեր Օլիվիե Բերլեմոնը և հայ ռեժիսոր, պրոդյուսեր Իննա Սահակյանը։
Արդեն երկրորդ անգամ տարածաշրջանում GAIFF Pro-ն կհյուրընկալի բացառիկ Casting Workshop-ը, որը կվարեն Եվրոպայի ամենապահանջված քասթինգ տնօրեններից երեքը՝ Մաուրիլիո Մանգանոն, Հերմինա Ֆատյոլը և Հարիկա Ույգուրը։ Երեք օր շարունակ նրանք կաշխատեն Հայաստանից, Վրաստանից, Իրանից և սփյուռքից ընտրված 16 պրոֆեսիոնալ դերասանների հետ՝ ներկայացնելով միջազգային լսումների առանձնահատկությունները և գործնական հմտություններ, որոնք կօգնեն դերասաններին միջազգային կինոարդյունաբերությունում։
Քասթինգին նվիրված ծրագրին կմիանա նաև Denkungsart GmbH-ի գլխավոր տնօրեն Դավիդ Ցիցլսպերգերը, որը կներկայացնի կինոարդյունաբերության թվային ենթակառուցվածքների զարգացման և նորարարական լուծումների թեմաները։ Նա Filmmakers System և Filmmakers Europe հարթակների ստեղծողն է, որոնք Եվրոպայի ամենախոշոր քասթինգային հարթակներից են։
GAIFF Pro-ն նաև հայտարարում է AI Track ծրագրի ընտրված մասնակիցներին, որն իրականացվում է Lumiverse-ի հետ համագործակցությամբ և Magnific AI-ի գործընկերությամբ՝ ընդգծելով արհեստական բանականության աճող դերը ժամանակակից կինոարտադրությունում։
GAIFF Pro Industry-ի ղեկավար Նարե Լեոնե Տեր-Գաբրիելյանը, ներկայացնելով 2026 թվականի ծրագիրը, նշում է.
«GAIFF Pro 2026-ը հրավիրում է իր հյուրերին և հավատարմագրված մասնակիցներին կինոյի բազմազան աշխարհ, որտեղ ավանդական կինոարտադրական մոտեցումները միահյուսվում են նորարարական, ընդլայնված և իմերսիվ տեխնոլոգիաներին՝ կարևորելով պատասխանատու, էթիկական և հեռանկարային պատմությունները։ Մեկ շաբաթվա ընթացքում մասնակիցները հնարավորություն կունենան մասնակցելու գործնական աշխատարանների, վարպետաց դասերի և case study-ների, որոնք կներառեն ֆիլմի ստեղծման ամբողջ ճանապարհը՝ սցենարի զարգացումից և նախագծերի ներկայացումից մինչև միջազգային համարտադրություն, լուսանկարչություն, դերասանական արվեստ, տարածում, մարքեթինգ և արհեստական բանականության գործիքների կիրառմամբ երաժշտության ու վիզուալ բովանդակության ստեղծում»։
Այս տարի GAIFF Pro-ն Հայաստանի կինոօպերատորների գիլդիայի հետ համագործակցությամբ ներկայացնում է նաև կինոօպերատորական արվեստին նվիրված հատուկ ծրագիր, որը հասանելի կլինի բոլոր հավատարմագրված կինոմասնագետներին։ Այն ներառում է ինտենսիվ աշխատարաններ և վարպետաց դասեր, որոնք կվարեն ժամանակակից կինոյի ամենահայտնի կինոօպերատորներից մի քանիսը։
Ծրագրին կմասնակցեն վեց անգամ «Օսկար»-ի հավակնած ֆրանսիացի կինոօպերատոր Բրունո Դելբոնելը, կրկնակի «Օսկար»-ի հավակնած իռլանդացի կինոօպերատոր Շեյմուս ՄաքԳարվին, իրանական կինոյի ամենահայտնի կինոօպերատորներից Մահմուդ Քալարին, ինչպես նաև հանրային կապերի մասնագետ և FRAN խորհրդատվական ընկերության հիմնադիր Ֆրանչեսկա Զերենգին, որը կներկայացնի հեղինակային կինոյի միջազգային առաջխաղացման և մասնագիտական տեսանելիության ռազմավարությունները։
GAIFF Pro 2026-ը կանցկացվի «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի շրջանակում՝ շարունակելով ձևավորել տարածաշրջանի ամենակարևոր մասնագիտական կինոհարթակներից մեկը, որտեղ հանդիպում են կինոարտադրության, համարտադրության, կրթության, նոր տեխնոլոգիաների և միջազգային համագործակցության լավագույն փորձառությունները։

GAIFF Pro has presented its program and official selection for 2026.
«Golden Apricot» Yerevan International Film Festival's co-production and financing platform, GAIFF Pro Industry, has presented its 2026 program and official selection, bringing together bold and promising projects from a new generation of filmmakers from Western Asia and other countries.
This year's GAIFF Pro co-production market, conducted in collaboration with DOCA Georgia, includes 17 selected projects, 12 of which are in the development stage, while 5 are in post-production (Work-in-Progress). The program features filmmakers and producers from over 14 countries. The selected projects represent Armenia, Iran, Georgia, Egypt, Iraq, Yemen, Turkey, Qatar, and Saudi Arabia, with co-producers participating from France, Belgium, Canada, the United Kingdom, and the USA.
GAIFF Pro also presents the fourth edition of the Short Cuts Nest initiative, a market dedicated to Armenian and diaspora short film projects. The initiative aims to promote the development of Armenian short cinema, enhance its role in the international film industry, and support the emergence of new cinematic voices. The selected teams will participate in a professional mentoring program and present their projects for the special Equipment Prize established by Kinoket Productions.
In 2026, GAIFF Pro received a large number of applications from various countries in Western Asia. The selection was made by an independent committee composed of experienced international experts.
This year's international jury includes recognized professionals in the field: Ove Rishoy Jensen, a consultant for documentary projects at Nordisk Film & TV Fond; Nadya Tenstedt, head of the DOK Industry program at DOK Leipzig; multiple award-winning Mongolian director Lkhagvadulam Purev-Ochir from the Venice Film Festival; Victor Eden, CEO and producer of Cinephage; award-winning documentarian and president of Documentary Association Georgia Salome Jashi; Iranian-Armenian filmmaker Anahit Abad; French producer Olivier Berlemont; and Armenian director and producer Inna Sahakyan.
For the second time, GAIFF Pro will host an exclusive Casting Workshop in the region, led by three of Europe's most sought-after casting directors: Maurilio Mangano, Hermina Fatjola, and Harika Uygur. For three days, they will work with 16 professional actors selected from Armenia, Georgia, Iran, and the diaspora, presenting the specifics of international auditions and practical skills that will help actors in the international film industry.
The casting-focused program will also feature David Zitzlsperger, CEO of Denkungsart GmbH, who will present topics on the development of digital infrastructures in the film industry and innovative solutions. He is the creator of the Filmmakers System and Filmmakers Europe platforms, which are among the largest casting platforms in Europe.
GAIFF Pro also announces the selected participants of the AI Track program, conducted in collaboration with Lumiverse and in partnership with Magnific AI, highlighting the growing role of artificial intelligence in contemporary film production.
GAIFF Pro Industry director Nare Leone Ter-Gabrielyan, presenting the 2026 program, notes:
«GAIFF Pro 2026 invites its guests and accredited participants into the diverse world of cinema, where traditional production approaches intertwine with innovative, expanded, and immersive technologies, emphasizing responsible, ethical, and forward-looking storytelling. Over the course of a week, participants will have the opportunity to engage in practical workshops, masterclasses, and case studies that encompass the entire filmmaking process, from script development and project presentations to international co-production, cinematography, acting, distribution, marketing, and the creation of music and visual content using artificial intelligence tools.»
This year, GAIFF Pro, in collaboration with the Armenian Cinematographers Guild, also presents a special program dedicated to the art of cinematography, which will be available to all accredited film professionals. It includes intensive workshops and masterclasses led by some of the most renowned cinematographers in contemporary cinema.
The program will feature six-time Oscar nominee French cinematographer Bruno Delbonnel, double Oscar nominee Irish cinematographer Seamus McGarvey, one of the most famous Iranian cinematographers Mahmoud Kalari, as well as public relations expert and founder of FRAN consulting company Francesca Zerenge, who will present strategies for the international promotion of auteur cinema and professional visibility.
GAIFF Pro 2026 will take place within the framework of the «Golden Apricot» Yerevan International Film Festival, continuing to shape one of the most important professional film platforms in the region, where the best practices of film production, co-production, education, new technologies, and international collaboration meet.