Մեկնարկել են ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո ուժային կառույցների միջև անցկացվող բանակային խաղերը
ԿԳՄՍ նախարարության կազմակերպմամբ մեկնարկել են ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո ուժային կառույցների միջև արդեն 4-րդ անգամ անցկացվող բանակային խաղերը:
Մրցումներն անցկացվում են Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և «Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարան» հիմնադրամի մարզաբազաներում։ Բանակային խաղերը կշարունակվեն մինչև օգոստոսի 8-ը:
Բանակային խաղերի ծրագրում ներառված են ռազմամարզական քառամարտ, ռազմականացված կրոսավազք, ռազմականացված կրոսավազքի փոխանցումավազք, ռազմամարզական կողմնորոշում, հրաձգություն «ԱԿ 103» ինքնաձիգով, հրաձգություն «ՊՄ» ատրճանակով, հրաձգություն «ԴԴ» հրացանով մարզաձևերը:
Խաղերին մասնակցում են ՀՀ պաշտպանության, Ներքին գործերի, Արդարադատության նախարարությունների, Ազգային անվտանգության և Պետական պահպանության ծառայությունների, Պետական եկամուտների, Քննչական և Հակակոռուպցիոն կոմիտեների թիմերը: Յուրաքանչյուր մասնակից իրավունք ունի հանդես գալու միայն 1 մրցաձևում:
Վերջին 5 տարիներին հրաձգության ՀՀ առաջնությունների մասնակիցները չեն կարող մասնակցել բանակային խաղերին:
Ռազմամարզական քառամարտ, ռազմականացված կրոսավազք, ռազմամարզական կողմնորոշում, հրաձգություն «ԱԿ 103» ինքնաձիգով, հրաձգություն «ՊՄ» ատրճանակով, հրաձգություն «ԴԴ» հրացանով մրցաձևերում ընդհանուր հաշվարկով 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղերը գրաված մասնակիցները (տղամարդիկ և կանայք) պարգևատրվում են համապատասխան կարգի հավաստագրերով, մեդալներով և դրամական պարգևներով` 1-ին տեղ՝ 1 մլն ՀՀ դրամ, 2-րդ տեղ՝ 500 հազար ՀՀ դրամ, 3-րդ տեղ՝ 300 հազար ՀՀ դրամ, իսկ 1-ին տեղ գրաված թիմը՝ նաև գավաթով:
Ռազմականացված կրոսավազքի փոխանցումավազքի մրցանակակիր թիմի անդամները պարգևատրվում են մեդալներով, պատվոգրերով և դրամական պարգևներով. 1-ին տեղ՝ 300 հազար ՀՀ դրամ, 2-րդ տեղ՝ 200 հազար ՀՀ դրամ, 3-րդ տեղ՝ 150 հազար ՀՀ դրամ:
Ընդհանուր հաշվարկով 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղերը գրաված թիմերի ղեկավարները պարգևատրվում են դրամական պարգևներով. 1-ին տեղ՝ 700 հազար ՀՀ դրամ, 2-րդ տեղ՝ 500 հազար ՀՀ դրամ, 3-րդ տեղ՝ 300 հազար ՀՀ դրամ:
Իրավապահ մարմինների միջև թիմային հաշվարկի արդյունքում մրցանակային տեղեր գրաված թիմերը պարգևատրվում են համապատասխան կարգի հավաստագրերով, հուշանվերով և գավաթով:
Բանակային խաղերի նպատակն է մասսայականացնել ռազմակիրառական մարզաձևերը, բարձրացնել ֆիզիկական պատրաստվածության դերն ու նշանակությունը, ինչպես նաև ձևավորել մարզական առողջ մրցակցային մթնոլորտ և ամրապնդել համագործակցությունը խաղերին մասնակցող ուժային կառույցների միջև։

The military games held under the patronage of the Prime Minister of the Republic of Armenia have begun.
03-08-2026 13:51 Armenia Press release
The military games, organized by the Ministry of Education, Science, Culture and Sports, have started for the 4th time under the patronage of the Prime Minister of Armenia, involving law enforcement agencies:
The competitions are taking place in the city of Dilijan, Tavush Province, at the sports bases of the Ministry of Defense of Armenia and the "Monte Melkonyan Military Sports School" foundation. The military games will continue until August 8.
The program of the military games includes military sports quadrathlon, militarized cross-country running, relay race in militarized cross-country running, military orientation, shooting with the "AK 103" assault rifle, shooting with the "PM" pistol, and shooting with the "DD" rifle disciplines:
Teams from the Ministries of Defense, Internal Affairs, Justice, National Security, and State Protection Services, as well as the State Revenue Committee, Investigative Committee, and Anti-Corruption Committee are participating in the games. Each participant has the right to compete in only 1 discipline.
Participants of the Armenian shooting championships in the last 5 years are not allowed to participate in the military games.
Participants who secure 1st, 2nd, and 3rd places in the military sports quadrathlon, militarized cross-country running, military orientation, shooting with the "AK 103" assault rifle, shooting with the "PM" pistol, and shooting with the "DD" rifle disciplines will be awarded with certificates of the corresponding rank, medals, and cash prizes: 1st place - 1 million AMD, 2nd place - 500 thousand AMD, 3rd place - 300 thousand AMD, and the team that takes 1st place will also receive a trophy.
Members of the winning team in the relay race of militarized cross-country running will be awarded with medals, certificates, and cash prizes: 1st place - 300 thousand AMD, 2nd place - 200 thousand AMD, 3rd place - 150 thousand AMD.
Overall, the leaders of the teams that secure 1st, 2nd, and 3rd places will be awarded with cash prizes: 1st place - 700 thousand AMD, 2nd place - 500 thousand AMD, 3rd place - 300 thousand AMD.
Teams that secure prize places in the team standings among law enforcement agencies will be awarded with certificates of the corresponding rank, souvenirs, and a trophy:
The aim of the military games is to popularize military-applicable sports, enhance the role and significance of physical fitness, as well as to create a healthy competitive atmosphere in sports and strengthen cooperation among the law enforcement agencies participating in the games.