Մեկնարկել են ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո ուժային կառույցների միջև անցկացվող բանակային խաղերը
ԿԳՄՍ նախարարության կազմակերպմամբ մեկնարկել են ՀՀ վարչապետի հովանու ներքո ուժային կառույցների միջև արդեն 4-րդ անգամ անցկացվող բանակային խաղերը:
Մրցումներն անցկացվում են Տավուշի մարզի Դիլիջան քաղաքում՝ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և «Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարան» հիմնադրամի մարզաբազաներում։ Բանակային խաղերը կշարունակվեն մինչև օգոստոսի 8-ը:
Բանակային խաղերի ծրագրում ներառված են ռազմամարզական քառամարտ, ռազմականացված կրոսավազք, ռազմականացված կրոսավազքի փոխանցումավազք, ռազմամարզական կողմնորոշում, հրաձգություն «ԱԿ 103» ինքնաձիգով, հրաձգություն «ՊՄ» ատրճանակով, հրաձգություն «ԴԴ» հրացանով մարզաձևերը:
Խաղերին մասնակցում են ՀՀ պաշտպանության, Ներքին գործերի, Արդարադատության նախարարությունների, Ազգային անվտանգության և Պետական պահպանության ծառայությունների, Պետական եկամուտների, Քննչական և Հակակոռուպցիոն կոմիտեների թիմերը: Յուրաքանչյուր մասնակից իրավունք ունի հանդես գալու միայն 1 մրցաձևում:
Վերջին 5 տարիներին հրաձգության ՀՀ առաջնությունների մասնակիցները չեն կարող մասնակցել բանակային խաղերին:
Ռազմամարզական քառամարտ, ռազմականացված կրոսավազք, ռազմամարզական կողմնորոշում, հրաձգություն «ԱԿ 103» ինքնաձիգով, հրաձգություն «ՊՄ» ատրճանակով, հրաձգություն «ԴԴ» հրացանով մրցաձևերում ընդհանուր հաշվարկով 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղերը գրաված մասնակիցները (տղամարդիկ և կանայք) պարգևատրվում են համապատասխան կարգի հավաստագրերով, մեդալներով և դրամական պարգևներով` 1-ին տեղ՝ 1 մլն ՀՀ դրամ, 2-րդ տեղ՝ 500 հազար ՀՀ դրամ, 3-րդ տեղ՝ 300 հազար ՀՀ դրամ, իսկ 1-ին տեղ գրաված թիմը՝ նաև գավաթով:
Ռազմականացված կրոսավազքի փոխանցումավազքի մրցանակակիր թիմի անդամները պարգևատրվում են մեդալներով, պատվոգրերով և դրամական պարգևներով. 1-ին տեղ՝ 300 հազար ՀՀ դրամ, 2-րդ տեղ՝ 200 հազար ՀՀ դրամ, 3-րդ տեղ՝ 150 հազար ՀՀ դրամ:
Ընդհանուր հաշվարկով 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղերը գրաված թիմերի ղեկավարները պարգևատրվում են դրամական պարգևներով. 1-ին տեղ՝ 700 հազար ՀՀ դրամ, 2-րդ տեղ՝ 500 հազար ՀՀ դրամ, 3-րդ տեղ՝ 300 հազար ՀՀ դրամ:
Իրավապահ մարմինների միջև թիմային հաշվարկի արդյունքում մրցանակային տեղեր գրաված թիմերը պարգևատրվում են համապատասխան կարգի հավաստագրերով, հուշանվերով և գավաթով:
Բանակային խաղերի նպատակն է մասսայականացնել ռազմակիրառական մարզաձևերը, բարձրացնել ֆիզիկական պատրաստվածության դերն ու նշանակությունը, ինչպես նաև ձևավորել մարզական առողջ մրցակցային մթնոլորտ և ամրապնդել համագործակցությունը խաղերին մասնակցող ուժային կառույցների միջև։

Начались армейские игры, проводимые под патронажем премьер-министра РА между силовыми структурами.
Под эгидой премьер-министра Армении Министерство образования, науки, культуры и спорта организовало уже в четвертый раз армейские игры между силовыми структурами:
Соревнования проходят в городе Дилижан Тавушской области на спортивных базах Министерства обороны Армении и фонда «Военно-спортивной школы имени Монте Мелконяна». Армейские игры продлятся до 8 августа.
В программу армейских игр включены военно-спортивная четырехборье, военизированный кросс, эстафета военизированного кросса, военно-спортивная ориентация, стрельба из автомата «АК 103», стрельба из пистолета «ПМ», стрельба из винтовки «ДД»:
В играх участвуют команды Министерств обороны, внутренних дел, юстиции, Национальной безопасности и Государственной охраны, Государственных доходов, Следственного и Антикоррупционного комитетов Армении. Каждый участник имеет право выступать только в одном виде соревнований.
В последние 5 лет участники чемпионатов Армении по стрельбе не могут участвовать в армейских играх:
В военно-спортивном четырехборье, военизированном кроссе, военно-спортивной ориентации, стрельбе из автомата «АК 103», стрельбе из пистолета «ПМ», стрельбе из винтовки «ДД» участники, занявшие 1-е, 2-е и 3-е места (мужчины и женщины), награждаются сертификатами соответствующей категории, медалями и денежными призами: 1-е место — 1 млн драмов, 2-е место — 500 тыс. драмов, 3-е место — 300 тыс. драмов, а команда, занявшая 1-е место, также получает кубок.
Члены команды-победителя в эстафете военизированного кросса награждаются медалями, дипломами и денежными призами: 1-е место — 300 тыс. драмов, 2-е место — 200 тыс. драмов, 3-е место — 150 тыс. драмов:
В общем зачете руководители команд, занявшие 1-е, 2-е и 3-е места, награждаются денежными призами: 1-е место — 700 тыс. драмов, 2-е место — 500 тыс. драмов, 3-е место — 300 тыс. драмов:
Команды, занявшие призовые места в командном зачете между правоохранительными органами, награждаются сертификатами соответствующей категории, сувенирами и кубком:
Цель армейских игр — популяризация военно-прикладных видов спорта, повышение роли и значения физической подготовки, а также формирование здоровой спортивной конкурентной атмосферы и укрепление сотрудничества между силовыми структурами, участвующими в играх.