Ե՞րբ կտրվի TRIPP-ի գործնականացման մեկնարկը
1in.am  Վրացական «դարի նախագիծը», երևում է, մտնում է գործնականացման փուլ։ Հուլիսին Վրաստանի էկոնոմիկայի և կայուն զարգացման նախարար Մարիամ Կվիրիշվիլին հայտարարել է , որ կառավարությունը ստանձնում է Անակլիա նավահանգստի կառուցման ֆինանսական պատասխանատվությունը։ Պետությունը, ըստ այդմ, կպահպանի վերահսկիչ փաթեթը, նրա տնօրինությանը կմնան առանցքային ենթակառուցվածքները և հողատարածքը, իսկ մասնավոր ներդրողները և միջազգային գործընկերները կկառավարեն առանձին թերմինալները։
Վրացական լրատվամիջոցները հայտնել են, որ օգոստոսի 1-ին բելգիական «Jan De Nuil» ընկերության հատուկ նավը մտել է Անակլիայի ջրային տարածք, որպեսզի «մաքրի ծովի հատակը»։ Ըստ նախագծի, ապագա նավահանգիստը պետք է ունենա առնվազն 17,5 մետր խորության ջրատարած, որպեսզի կարողանա ընդունել մեծ բեռնատարողության նավեր։ Այնուհետև պետք է կառուցվի 1380 մետր երկարության պաշտպանիչ «պատ»՝ նավակառանները ալեկոծությունից պաշտպանելու համար։ Նախատեսվում է առաջին փուլի աշխատանքները, որ գնահատվում են շուրջ 600 միլիոն դոլար, ավարտել 2029թ․-ին։ Նավահանգիստը տարեկան կընդունի 600 հազար կոնտեյներ։ Մինչ այդ Վրաստանի կառավարությունը պետք է հասցնի կառուցել նավահանգիստ տանող երկաթգիծ և ավտոմոբիլային ճանապարհ։
«Անակլիա» նավահանգստի կամ վրացական «դարի նախագծի» գաղափարը շրջանառվել է 2000թ․-ին, բայց գործնական քայլեր, ինչպես տեսնում ենք, նոր են կատարվում։ Անկասկած, Վրաստանի կառավարության ձեռնարկումները պայմանավորված են Եվրոպա-Հարավային Կովկաս-Կենտրոնական Ասիա հաղորդակցությունը բարելավելու և արդիականացնելու հարցում Եվրամիության ակտիվացմամբ։ Ուշագրավ է, որ Անակլիայում բելգիական ընկերության կողմից աշխատանքների մեկնարկի մասին տեղեկությունը հաջորդել է Ղրղըզստանի Չոլպան Աթա քաղաքում Կենտրոնական Ասիա+Ադրբեջան ոչ պաշտոնական գագաթաժողովին։
Այդ ձևաչափով պաշտոնական գագաթաժողովը կգումարվի առաջիկա հոկտեմբերին՝ Թուրքմենստանում։ Մասնակիցների կողմից քննարկվում է տրանսպորտային ենթակառուցվածքների արդիականացման և այդ ոլորտում ինտեգրացիոն ծրագրերի մշակման հարցը։ Ավելի վաղ Վրաստանի վարչապետ Կոբախիձեն այցել է Տաջիկստան և Ղրղըզստան, իսկ Ուզբեկստանի և Թուրքմենստանի նախագահները՝ Թբիլիսի։ Գործընթացների մեկնարկը, ամենայն հավանականությամբ, տրվել է Ադրբեջանի նախագահի ապրիլին Թբիլիսի այցի ժամանակ, որը նա ավարտել է «Վրացական երազանք» իշխող կուսակցության պատվավոր նախագահ, Վրաստանի փաստացի առաջնորդ Բիձինա Իվանիշվիլիի հետ փակ բանակցություններով։
Չոլպան Աթային ոչ պաշտոնական հանդիպման ելույթում Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Կենտրոնական Ասիան և Ադրբեջանը արդեն «աշխարհաքաղաքական և աշխարհատնտեսական միասնական տարածաշրջան» են։ Կենտրոնական Ասիայի երկրների առաջնորդները, մինչդեռ, կապակցվածության տարածք են նշել Կենտրոնական Ասիան և Հարավային Կովկասը։ Անակլիայի նավահանգստի նախագծի մեկնարկով Վրաստանը, կարծես, առաջին հերթին Եվրոպա-Հարավային Կովկաս-Կենտրոնական Ասիա կապակցվածության նախագծում իր սուբյեկտությունն է ընդգծում։ Ի՞նչ կտա Հայաստանին TRIPP-ը, ե՞րբ է տրվելու այդ հույժ կարևոր նախագծի գործնականացման մեկնարկը։

1in.am Грузинский «проект века», похоже, переходит в стадию реализации. В июле министр экономики и устойчивого развития Грузии Мариам Квирикашвили объявила, что правительство берет на себя финансовую ответственность за строительство порта Анаклия. Государство, соответственно, сохранит контрольный пакет, ключевая инфраструктура и земельные участки останутся в его ведении, а частные инвесторы и международные партнеры будут управлять отдельными терминалами.
Грузинские СМИ сообщили, что 1 августа специальное судно бельгийской компании «Jan De Nuil» вошло в водное пространство Анаклии, чтобы «очистить морское дно». Согласно проекту, будущий порт должен иметь водное пространство глубиной не менее 17,5 метров, чтобы принимать крупнотоннажные суда. Затем будет построена защитная «стена» длиной 1380 метров для защиты судов от волн. Завершение работ первого этапа, стоимость которых оценивается примерно в 600 миллионов долларов, запланировано на 2029 год. Порт будет принимать 600 тысяч контейнеров в год. До этого правительство Грузии должно успеть построить железную дорогу и автомобильную дорогу, ведущие к порту.
Идея порта «Анаклия» или грузинского «проекта века» обсуждается с 2000 года, но, как видно, реальные шаги предпринимаются только сейчас. Безусловно, инициативы правительства Грузии обусловлены активизацией Европейским Союзом вопросов улучшения и модернизации коммуникаций между Европой, Южным Кавказом и Центральной Азией. Примечательно, что информация о начале работ в Анаклии от бельгийской компании последовала за неофициальным саммитом Центральная Азия + Азербайджан в городе Чолпан-Ата Кыргызстана.
Официальный саммит в этом формате пройдет в следующем октябре в Туркменистане. Участники обсуждают вопросы модернизации транспортной инфраструктуры и разработки интеграционных программ в этой области. Ранее премьер-министр Грузии Ираклий Кобахидзе посетил Таджикистан и Кыргызстан, а президенты Узбекистана и Туркменистана — Тбилиси. Запуск процессов, вероятно, был дан во время визита президента Азербайджана в Тбилиси в апреле, который он завершил закрытыми переговорами с почетным председателем правящей партии «Грузинская мечта», фактическим лидером Грузии Бидзиной Иванишвили.
В выступлении на неофициальной встрече в Чолпан-Ата Ильхам Алиев заявил, что Центральная Азия и Азербайджан уже являются «геополитическим и геоэкономическим единственным регионом». Лидеры стран Центральной Азии, в свою очередь, отметили, что связующим пространством являются Центральная Азия и Южный Кавказ. С запуском проекта порта Анаклия Грузия, похоже, прежде всего подчеркивает свою субъектность в проекте связности Европа-Южный Кавказ-Центральная Азия. Что даст Армении TRIPP, когда будет дан старт реализации этого крайне важного проекта?