Ռուսաստանն անում է ամեն ինչ, որպեսզի երկարաձգի պшտերազմը և հնարավորինս շատ վնաս հասցնի մարդկանց․ Զելենսկի
03-08-2026 19:11 Ուկրաինա Քաղաքականություն
tert.am  Եթե ​​Մոսկվան չի ուզում խաղաղություն, Վաշինգտոնն ու Պեկինը կարող են դա անել, այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին։
«Ուկրաինան շարունակում է անել ամեն ինչ իր ուժերի սահմաններում է, որպեսզի ապահովի այս պատերազմի դիվանագիտական ​​ավարտը։ Ուկրաինայի հակառակորդների և ոչ այնքան հուսալի աղբյուրների վրա հենվողների հիմնական պնդումներից մեկն այն է, որ մենք, իբր, ուզում ենք, որ պատերազմը շարունակվի։
Հենց Ուկրաինան է ուզում խաղաղություն։ Հենց Ուկրաինան է, որ երբեք չի ցանկացել այս պատերազմը մեկ օր անգամ։ Հենց Ռուսաստանն է անում ամեն ինչ, որպեսզի երկարաձգի պատերազմը և հնարավորինս շատ վնաս հասցնի մարդկանց և նրանց կյանքին։ Մենք աշխատում ենք դիվանագիտության համար։ Բոլոր առաջնորդները, ովքեր կարող են օգնել, գիտեն, որ մենք պատրաստ ենք բոլոր իմաստալից բանակցային ձևաչափերին։ Պուտինը պատրաստ չէ։ Եվ հենց դա է խնդիրը։
Որպեսզի դիվանագիտական ​​ուղի ի հայտ գա, այն պետք է անարգել լինի որևէ ազդեցիկ մայրաքաղաքում։ Եթե Մոսկվան չի ուզում խաղաղություն, Վաշինգտոնն ու Պեկինը կարող են դա անել։ Եվ մենք անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի եվրոպական մայրաքաղաքները, որոնց Ռուսաստանը դժկամությամբ է ուշադրություն դարձնում, հասնեն ազդեցության այնպիսի մակարդակի, որ Ռուսաստանը այլևս չկարողանա անտեսել Եվրոպային։ Սա մեր անվտանգության և քաղաքական համագործակցության հիմնական նպատակներից մեկն է մեր եվրոպացի գործընկերների հետ», - հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահը։

Russia is doing everything to prolong the war and inflict as much damage as possible on people, Zelensky said.
03-08-2026 19:11 Ukraine Politics
tert.am  If Moscow does not want peace, Washington and Beijing can do it, stated Ukrainian President Volodymyr Zelensky.
«Ukraine continues to do everything within its power to ensure a diplomatic end to this war. One of the main claims made by Ukraine's opponents and those relying on not-so-reliable sources is that we supposedly want the war to continue.
It is Ukraine that wants peace. It is Ukraine that has never wanted this war for even a single day. It is Russia that is doing everything to prolong the war and inflict as much harm as possible on people and their lives. We are working for diplomacy. All leaders who can help know that we are ready for all meaningful negotiation formats. Putin is not ready. And that is the problem.
For a diplomatic path to emerge, it must be unimpeded in any influential capital. If Moscow does not want peace, Washington and Beijing can do it. And we are doing everything to ensure that European capitals, which Russia is reluctant to pay attention to, reach a level of influence that Russia can no longer ignore Europe. This is one of our main goals for security and political cooperation with our European partners», - stated the President of Ukraine.