ԶՈՒ-ի հետ հանդիպում իրականացնել և ենթադրաբար հանձնարարականներ տալը նախագահի լիազորությունների շրջանակում է. Օրբելյանը՝ Քոչորյանի գործի մասին
10-07-2026 11:53 Հայաստան Իրավունք, օրենք, հասարակություն
tert.am. Անկախ նրանց, թե ինչ ձևակերպում է տրված, զինված ուժերի հետ հանդիպում իրականացնել և ենթադրաբար հանձնարարականներ տալը նախագահի լիազորությունների շրջանակներում է: Այս մասին դատարանում դատական նիստի ընթացքում ասել է փաստաբան Արամ Օրբելյանը՝ մեկնաբանելով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին վերագրվող մեղադրանքը:
Ըստ մեղադրողի՝ Ռոբերտ Քոչարյանն իր հրամանագրով ապօրինի կերպով սահմանել է զինված ուժերի ներգրավման կարգ և բանակն օգտագործել է ներքաղաքական գործընթացներում: Նշվում է, որ նախագահի պաշտոնական լիազորությունների սահմաններն անցնելու հետևանքով կոպտորեն խախտվել են քաղաքացիների՝ խաղաղ հավաքներ անցկացնելու սահմանադրական իրավունքները։
««Այդ գործողությունը իրավաչափ կամ ոչ իրավաչափ գնահատելով, ակնհայտ անցնելով իր լիազորությունների կատարման դաշտը» նախադասությունը հենց առաջին օրինակն է, որ սա չի կարող գնահատման լինել ոչ կոնտեքստում, ոչ կոնտեքստից դուրս, և ոչ էլ կոնտեքստի մեջ, երբ խոսում ենք լիազորությունները գերազանցելու մասին։ Տեսականորեն, եթե ընդունենք, որ սա ճիշտ է, թեպետ ապացույցները ցույց են տալիս, որ սխալ է, դա գնահատման չի կարող դրվել: Սահմանադրության 49-րդ հոդվածով սահմանվում են օրենսդրական ուղենիշներ Հանրապետության նախագահի լիազորությունների բովանդակության մեկնաբանության համար, մեկնաբանման հոդվածը ինքնին բավարար է սահմանադրական հիմքերին, որպեսզի առանց լրացուցիչ լիազորությունների նախագահն իրականացնի բազմապիսի իշխանական գործողություններ որպես պետության գլուխ»,- նշել է Օրբելյանը:
Օրբելյանը շեշտում է՝ Սահմանադրության պահպանման գործառույթի շրջանակներում նախագահը կարող է քայլեր ձեռնարկել, որ քաղաքական հարցերում զինված ուժերը պահպանեն չեզոքություն:
«Նախագահը ունի սահմանադրական լիազորություններ՝ համակարգել բոլոր պետական մարմինների գործունեությունը պաշտպանության բնագավառում, որոշում ընդունել զինված ուժերի օգտագործման մասին՝ ապահովելով Հայաստանի Հանրապետության համաձայնությունը: Հանրապետության շրջանի վրա են դնում երկրի համար կենսական նշանակություն ունեցող այնպիսի արժեքի երաշխավորումը, ինչպիսին է երկրի անվտանգությունը, Հանրապետության նախագահի նման խնդրի իրականացում վերապահելը մեծապես պայմանավորված էր ժողովրդի կողմից նրա ուղղակի ընտրության փաստում: Իմիջիայլոց՝ 2015 թվականի փոփոխություններից հետո այդ լիազորությունները հանվել է Կառավարության վրայից և ըստ էության պառլամենտի վերահսկողության դաշտում է արդեն գտնվում։
Ստացվում է, որ նախագահն առնվազն ունեցել է իր կարգավիճակից բխող գործողություններ կատարելու իրավասություն, այլ հարց է, թե դրա իրագործման այլ ինչ եղանակներ են եղել, մինչդեռ եղանակների ընդգրկության առնչությամբ նախագահը գործում է անձեռնմխելիությունից:
Մեղադրանքի ընդհանուր գծերից պարզ է դառնում, որ նախագահին մեղսագրվում է իր լիազորություններից ակնհայտ դուրս գալը, մինչդեռ վերոգրյալ մեկնաբանությունը ուղիղ վկայում է այն մասին, որ վերջինս գործել է իր լիազորությունների և դերի դիրքում, այլ կերպ ասած, նման վարքագիծ դրսևորելու իրավասություն նախագահը ունեցել է, որը անհերքելի փաստ է»,- շեշտել է Օրբելյանը:
Հիշեցնենք, որ գործը վերաբերվում է 2008 թվականի «Մարտի 1-ի» իրադարձությունների իրավական պատասխանատվությունը որոշելու համար:

Встреча с ЗУ и предположительное дача поручений находятся в рамках полномочий президента, - Орбелян о деле Кочаряна
10-07-2026 11:53 Армения Իրավունք, օրենք, հասարակություն
tert.am. Независимо от того, как сформулировано, проведение встречи с вооруженными силами и предположительное дача указаний входит в полномочия президента. Об этом в суде во время судебного заседания заявил адвокат Арам Орбелян, комментируя обвинение, выдвинутое против второго президента Армении Роберта Кочаряна:
По словам обвинителя, Роберт Кочарян своим указом незаконно установил порядок привлечения вооруженных сил и использовал армию в внутриполитических процессах. Указывается, что в результате превышения президентом своих официальных полномочий грубо нарушены конституционные права граждан на проведение мирных собраний.
««Оценка этого действия как правомерного или неправомерного, очевидно, выходит за рамки его полномочий» — это первое свидетельство того, что это не может быть оценено ни в контексте, ни вне контекста, ни в контексте, когда речь идет о превышении полномочий. Теоретически, если мы примем, что это верно, хотя доказательства показывают, что это неправильно, это не может быть поставлено на оценку. Статья 49 Конституции устанавливает законодательные ориентиры для интерпретации содержания полномочий президента Республики, и сама статья интерпретации достаточно для конституционных оснований, чтобы президент мог осуществлять различные властные действия как глава государства без дополнительных полномочий»,- отметил Орбелян:
Орбелян подчеркивает, что в рамках функции соблюдения Конституции президент может предпринимать шаги для того, чтобы вооруженные силы сохраняли нейтралитет в политических вопросах.
«Президент обладает конституционными полномочиями координировать деятельность всех государственных органов в области обороны, принимать решения о использовании вооруженных сил, обеспечивая согласие Республики Армения. На республике лежит гарантия такой ценности, как безопасность страны, и передача реализации такой проблемы президенту Республики была во многом обусловлена фактом его прямого избрания народом. Кстати, после изменений 2015 года эти полномочия были сняты с Правительства и фактически находятся под контролем парламента.»
Таким образом, президент, по крайней мере, имел полномочия для осуществления действий, вытекающих из его статуса, другой вопрос, какие еще способы реализации были, в то время как в отношении охвата способов президент действует из неприкосновенности.
Из общих линий обвинения становится очевидным, что президенту вменяется явное превышение своих полномочий, в то время как вышеупомянутая интерпретация прямо свидетельствует о том, что он действовал в рамках своих полномочий и роли, другими словами, президент имел право проявлять такое поведение, что является неоспоримым фактом»,- подчеркнул Орбелян: