2026-ի առաջին կիսամյակում բյուջեի եկամուտները նախորդ տարվա համեմատ աճել են 14.7 տոկոսով կամ 210.1 մլրդ դրամով
24-07-2026 10:45 Հայաստան Տնտեսություն
Հրապարակվել է ՀՀ 2026 թվականի առաջին կիսամյակի պետական բյուջեի կատարման մասին տեղեկատվությունը:
2026 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 1,643 մլրդ դրամ՝ ապահովելով առաջին կիսամյակի ճշտված ծրագրով կանխատեսված ցուցանիշի 106.0% կատարողական: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 14.7%-ով կամ 210.1 մլրդ դրամով:
2026 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 1,576 մլրդ դրամ՝ ապահովելով առաջին կիսամյակի ճշտված ծրագրի 83.2% կատարողական: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն աճել են 7%-ով կամ 103.6 մլրդ դրամով:
2026 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 67.3 մլրդ դրամ հավելուրդով՝ առաջին կիսամյակի համար ծրագրված 342.4 մլրդ դրամ պակասուրդի և նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 39.2 մլրդ դրամ պակասուրդի դիմաց:
Տեղեկատվությանը կարելի է ծանոթանալ ՀՀ ֆինանսների նախարարության պաշտոնական կայքում հետևյալ հղումով՝ https://bit.ly/4d5DXnL:

В первой половине 2026 года доходы бюджета увеличились на 14,7 процента или на 210,1 миллиарда драмов по сравнению с предыдущим годом.
24-07-2026 10:45 Армения Экономика
Опубликована информация о выполнении государственного бюджета РА за первое полугодие 2026 года:
В первом полугодии 2026 года доходы государственного бюджета РА составили 1,643 миллиарда драмов, обеспечив выполнение прогнозируемого показателя на уровне 106,0% по уточненной программе первого полугодия. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года доходы государственного бюджета увеличились на 14,7% или на 210,1 миллиарда драмов:
В первом полугодии 2026 года расходы государственного бюджета РА составили 1,576 миллиарда драмов, обеспечив выполнение 83,2% по уточненной программе первого полугодия. По сравнению с аналогичным периодом прошлого года расходы государственного бюджета увеличились на 7% или на 103,6 миллиарда драмов:
В течение первого полугодия 2026 года государственный бюджет РА был выполнен с дефицитом в 67,3 миллиарда драмов, при запланированном дефиците в 342,4 миллиарда драмов на первое полугодие и дефиците в 39,2 миллиарда драмов за аналогичный период прошлого года:
С информацией можно ознакомиться на официальном сайте Министерства финансов РА по следующей ссылке: https://bit.ly/4d5DXnL: