2026-ի առաջին կիսամյակում բյուջեի եկամուտները նախորդ տարվա համեմատ աճել են 14.7 տոկոսով կամ 210.1 մլրդ դրամով
24-07-2026 10:45 Հայաստան Տնտեսություն
Հրապարակվել է ՀՀ 2026 թվականի առաջին կիսամյակի պետական բյուջեի կատարման մասին տեղեկատվությունը:
2026 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 1,643 մլրդ դրամ՝ ապահովելով առաջին կիսամյակի ճշտված ծրագրով կանխատեսված ցուցանիշի 106.0% կատարողական: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 14.7%-ով կամ 210.1 մլրդ դրամով:
2026 թվականի առաջին կիսամյակում ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 1,576 մլրդ դրամ՝ ապահովելով առաջին կիսամյակի ճշտված ծրագրի 83.2% կատարողական: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն աճել են 7%-ով կամ 103.6 մլրդ դրամով:
2026 թվականի առաջին կիսամյակի ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 67.3 մլրդ դրամ հավելուրդով՝ առաջին կիսամյակի համար ծրագրված 342.4 մլրդ դրամ պակասուրդի և նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 39.2 մլրդ դրամ պակասուրդի դիմաց:
Տեղեկատվությանը կարելի է ծանոթանալ ՀՀ ֆինանսների նախարարության պաշտոնական կայքում հետևյալ հղումով՝ https://bit.ly/4d5DXnL:

In the first half of 2026, budget revenues have increased by 14.7 percent or 210.1 billion drams compared to the previous year.
24-07-2026 10:45 Armenia Economy
The information on the execution of the Republic of Armenia's state budget for the first half of 2026 has been published:
In the first half of 2026, the revenues of the Republic of Armenia's state budget amounted to 1.643 trillion drams, achieving 106.0% of the projected indicators in the revised program for the first half of the year. Compared to the same period last year, state budget revenues increased by 14.7% or 210.1 billion drams:
In the first half of 2026, the expenditures of the Republic of Armenia's state budget amounted to 1.576 trillion drams, achieving 83.2% of the revised program for the first half of the year. Compared to the same period last year, state budget expenditures increased by 7% or 103.6 billion drams:
During the first half of 2026, the Republic of Armenia's state budget was executed with a surplus of 67.3 billion drams, against a planned deficit of 342.4 billion drams for the first half of the year and a deficit of 39.2 billion drams for the same period last year:
The information can be found on the official website of the Ministry of Finance of the Republic of Armenia at the following link: https://bit.ly/4d5DXnL: